Redakcja Zeszytów Naukowych Turystyka i Rekreacja Wyższej Szkoły Gospodarki wprowadziła zabezpieczenia przed zjawiskiem „ghostwriting” i „guest authorship” zgodne z wyjaśnieniami MNiSW zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa pod adresem: https://pbn.nauka.gov.pl/static/doc/wyjasnienie_dotyczace_ghostwriting.pdf
Celem Redakcji jest prowadzenie czasopisma zgodne z wymaganymi w środowisku akademickim zasadami rzetelności, uczciwości i przejrzystości.
Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship” redakcja czasopisma wprowadza następujące procedury:
Formularz oświadczenie uwzględniającego ww. wymogi znajduje się na stronie internetowej Redakcji.
Redakcja podkreśla, iż wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane. Przypadki nierzetelności skutkować będą odmową publikacji artykułu i to na każdym stadium przygotowania do jego publikacji oraz powiadomieniem instytucji zatrudniającej autorów oraz ewentualnie inne podmioty, które wniosły wkład w powstanie artykułu.
Sekretarz Redakcji prowadzi dokumentację wszelkich przejawów nierzetelności naukowej uwzględniającą: tytuł artykułu, autora/autorów, jednostkę zatrudniającą oraz finansującą.